Akumulator i srogi mróz

www.wirtualnaapteka.pl https://dpf-online.pl/czyszczenie-i-regeneracja-dpf-konin/

Zima to powody do obaw dla właścicieli aut, nie tylko z powodu trudnych warunków na drodze. Śliska nawierzchnia może być niebezpieczna i znacznie spowalnia jazdę, za to srogi mróz może doprowadzić do tego, że z garażu w ogóle nie wyjedziesz, bo wysiądzie Ci akumulator.

Co zrobić, gdy akumulator nie chce działać w niskich temperaturach? Przede wszystkim dobrze jest zapobiegać, a nie leczyć. To utarte powiedzenie znakomicie stosuje się również w tym przypadku.

Akumulator przestaje właściwie funkcjonować w temperaturach poniżej zera. Jeśli wiesz, że nadchodzą mrozy i nie masz zamiaru w najbliższym czasie używać samochodu, dobrze jest wyciągnąć akumulator i zanieść go w cieplejsze miejsce.

Wystarczy już temperatura powyżej 5 stopni, by akumulator miał się dobrze i działał po ponownym zainstalowaniu w aucie. Pamiętaj jednak, by nie zostawiać akumulatora w zakurzonej piwnicy.

Kurz może zaszkodzić. Jeśli natomiast nie masz możliwości wyciągnięcia sprzętu i przeniesienia go w ciepłe miejsce, staraj się przynajmniej utrzymać odpowiednie napięcie spoczynkowe.

Dobrze jest sprawdzić napięcie i jeśli wynosi poniżej 12,5 V to znaczy, że akumulator wymaga doładowania za pomocą prostownika. Doładowanie akumulatora jest tak ważne, bo kiedy spada temperatura, pojemność elektryczna akumulatora również spada, a to wpływa negatywnie na zdolność rozruchową.

W konsekwencji możesz mieć problemy z uruchomieniem samochodu. Wystarczy jednak odrobina uwagi i dodatkowe ładowanie, a ruszysz z miejsca bez większych kłopotów.