Czy gadżety oświetlenia w aucie są zgodne z prawem?

Lakiery samochodowe Profix https://motofree.pl/Czesci-do-skuterow-Aprilia-SR-50-cinfo-pol-64.html

Czasami właścicieli samochodów aż kusi, żeby coś zmienić w swoim wozie, żeby prezentował się on chociaż trochę inaczej, niż setki jeśli nie tysiące tych samych modeli. Oczywiście takie zmiany są dozwolone, pod warunkiem, że odbywają się one zgodnie z prawem, a ich wprowadzenie nie będzie zakłócało bezpieczeństwa na drodze. Jeśli po wprowadzeniu takich gadżetów, okaże się, że nasz samochód stwarza zagrożenie w ruchu, to może się okazać, że będziemy musieli nie tylko zlikwidować takie zmiany, ale również będziemy musieli zapłacić mandat. Dlatego warto się wcześniej upewnić, co nam wolno, a czego lepiej nie robić.

Jak to jest z lampami?

Wielu kierowców postanawia zmienić swoje światła do jazdy dziennej, tak aby prezentowały się ciekawiej. Wielu decyduje się wówczas na zamontowanie świateł LED, które są oszczędniejsze i bardziej ekologiczne, a dodatkowo oferują intensywną barwę oświetlenia. Musimy tutaj jednak dopilnować, aby na kloszu miały one znaczek „e” lub „rl” potwierdzający, że posiadają one homologację. W przeciwnym razie narazimy się na konieczność zapłacenia mandatu. Co więcej, podczas ich montażu musimy dopilnować, aby znajdowały się one w odpowiedniej odległości od siebie samych i od płaszczyzny jezdni, bo za nieprawidłowe ich umiejscowieniu, również będzie nam groził mandat.

O czym musimy pamiętać?

Poza tym, jeśli montujemy gadżety do oświetlenia naszego samochodu, to musimy pamiętać, aby były one instalowane parami.

Dodatkowo nie mogą oślepiać kierowców, którzy będą jechali z naprzeciwka, bo może to prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Nie możemy montować lamp pod podwoziem naszego auta, jak również nie powinno się montować kolorowych żarówek, czy naklejać folii zmieniających kolor światła. Zawsze powinno mieć ono barwę białą, albo jasnożółtą. W przeciwnym razie, znowu wystawimy się na prawdopodobieństwo zapłacenia mandatu. Warto wiedzieć, że możemy skorzystać z gadżetów, które będą wpływały na oświetlenie naszego samochodu. Trzeba jednak pilnować różnych wytycznych, tak abyśmy mieli pewność, że przeprowadzony przez nas tuning będzie się mieścił w ramach ustalonego prawa. W przeciwnym razie będziemy narażeni nie tylko na konieczność zapłacenia mandatu, ale również na zdemontowanie poczynionych przez nas zmian, co będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy przed przeprowadzeniem tuningu, dokładnie sprawdzili, co jest legalne, a co nie. Wówczas będziemy mieli pewność, że zmiany, które wprowadzimy będą dozwolone i nie będą zagrażały bezpieczeństwu, ani naszemu, ani innych uczestników ruchu drogowego. A warto to sprawdzić, bo szkoda naszych pieniędzy i czasu, jeśli coś zrobimy nielegalnie.

www.architekci-mpp.pl