Główne źródła innowacji w dziedzinie elektroniki

Wystarczy spojrzeć pobieżnie, aby dojść do wniosku, że elektronika to złożona materia. To również materia, w której ogromnie dużo się dzieje praktycznie każdego dnia. W każdym kwartale pojawiają się nowe urządzenia od różnych producentów, których pomysły zaliczają się czasami do naprawdę innowacyjnych. I tutaj właśnie pojawia się kluczowe pytanie o innowacyjność. Z czego ona wynika i kto wykazuje ją w największym stopniu? Cóż, zdaniem obserwatorów i komentatorów rynku elektroniki użytkowej, najwięcej do powiedzenia w tej kwestii mają konsumenci. Tak naprawdę to oni wymuszają ciągły pęd do zgłaszania nowych pomysłów, z których część okazuje się sukcesem, a inne niekoniecznie. Nawet wówczas, gdy trudno odmówić im świeżości. Świat elektroniki ma sporo do zaproponowania konsumentom. Przede wszystkim dostajemy szansę korzystania z doskonałych rozwiązań w zakresie smartfonów, komputerów, kamer, dronów i wielu innych gadżetów. Część z nich nie jest nam w gruncie rzeczy potrzebna, jednakże można znaleźć wśród nich takie, które subiektywnie będą mieć ogromne znaczenie.

Pojawia się tylko pytanie, do ilu ludzi przemawia latający i świecący fidget spinner? Powoli zaczyna on się stawać nową modą, stanowi innowację w segmencie tego rodzaju gadżetów, ale czy wnosi wartość dodaną w szerszym wymiarze? Otóż nie, ma on po prostu bawić i dostarczać uśmiechu. Azjatyckie nacje kopalnią nowatorskich pomysłów Bywa jednak tak, że innowacje w elektronice mają zgoła odmienny charakter i mają realne znaczenie z punktu widzenia rozwoju naszej cywilizacji. Testy w zakresie autonomicznych pojazdów okazują się w tym momencie jednym z koronnych przykładów. Dzisiaj nie jest wciąż jasne, czy takie auta pojawią się masowo na drogach i kiedy, ale wielu ekspertów uważa, że to tylko kwestia czasu. Dostosowanie dróg i algorytmów sterujących pojazdami do potrzeb konsumentów stopniowo postępuje, więc za jakiś czas możemy być świadkami kolejnej technicznej rewolucji, tym razem w aspekcie motoryzacji i poruszania się po miastach. Źródłem innowacji jest ludzka kreatywność z jednej, a potrzeby z drugiej. Są jednak miejsca na świecie, gdzie tych innowacyjnych pomysłów powstaje jakby więcej. Należy tutaj wskazać kraje azjatyckie. Japonia, Korea Południowa czy Chiny są państwami, w których dzieje się ogromnie dużo, gdy chodzi o rozwijanie elektroniki. Pomysły mnożą się w szybkim tempie, są doskonalone i spotykają się z coraz większym entuzjazmem po stronie konsumentów.

Tak dzieje się zresztą od lat, ponieważ azjatyckie nacje zawsze wykazywały ogromne zaangażowanie w dziedzinę elektroniki i szeroko rozumianej technologii.