Jemen

bus do Holandii

Jemen to kraj w Azji, położony na Półwyspie Arabskim. Jego stolicę stanowi największe miasto państwa – Sana. Teren jest tam raczej wyżynny, z przewagą gór. Panuje tam klimat suchy zwrotnikowy.

W lecie temperatury na wyżynach dochodzą zwykle do 32˚C, natomiast na nizinach, gdzie jest trochę chłodniej – utrzymuje się zazwyczaj 25˚C. W Jemenie występuje dużo gatunków zwierząt z terenu Afryki, na przykład koziorożec nubijski, gazela, hiena pręgowana, karakal czy waran szary. Jemen, niekoniecznie doceniany przez turystów, tak naprawdę potrafi zachwycić wspaniałymi, niespotykanymi nigdzie indziej krajobrazami. Tamtejsze miasto Szibam, w którym znajdują się niesamowite wieżowce, zbudowane z gliny niemal dwa tysiące lat temu, zostało nawet wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Nie bez powodu zyskało ono zresztą przydomek „Manhattan pustyni”. Ciekawa jest też Sokotra, na której można podziwiać specyficzny rodzaj drzew. Niektóre z nich są łyse i szare, z wyjątkowo poskręcanymi gałęziami. Jest to miejsce izolowane od reszty kontynentu, co pozwoliło jej zachować gatunki fauny i flory, niespotykanej nigdzie indziej na całym świecie.

www.hokej.podhale.pl