Kazimierz Dolny – malownicze miasteczko na weekend

Polska kryje w sobie wiele malowniczych zakątków. Weekend majowy to świetna okazja, by któryś z nich odkryć. Doskonałym kierunkiem krótkiego wypadu może być Kazimierz Dolny.

Jest to miasto na Lubelszczyźnie słynące z wiekowych zabytków i zielonych wzgórz. Zwiedzanie warto rozpocząć od największej atrakcji Kazimierza Dolnego – renesansowego rynku. Z trzech stron otaczają go pełne przepychu kamienice, a w centrum znajduje się studnia, co dodaje niesamowitego uroku.

Z rynku rozciąga się widok na wzniesiony na wzgórzu kościół farny, który skrywa w swoich wnętrzach jedne z najstarszych organów w Polsce. Jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji jest także zamek. O zachodzie słońca warto wybrać się na rejs promem do położonego na drugim brzegu Wisły Janowca, skąd rozpościerają się niesamowite widoki na miasto.

Świetny punkt widokowy stanowi Góra Trzech Krzyży, u której stóp położone jest miasteczko i z której można podziwiać piękną panoramę. Do II wojny światowej Kazimierz Dolny był zamieszkiwany przez wielokulturową wspólnotę chrześcijańsko-żydowską, o czym świadczy cmentarz żydowski. Warto pospacerować uliczkami, przysiąść w kawiarniach czy restauracjach i poznać klimat tego miasta.