Komputery i ich ewolucja, czyli jak zmienia się elektronika

Znaczenie pecetów w codziennym życiu każdego z nas jest spore. Nie jest to zresztą sytuacja nowa, bo gdy tylko pojawiły się pierwsze komputery osobiste, to szybko dało się zauważyć ich realne walory i możliwości użytkowe. Stopniowo stawały się one coraz wyraźniejsze. Dziś dla nikogo nie jest dziwnym, że komputer w domu czy w pracy stwarza ogromne możliwości związane z tworzeniem dowolnych treści, przetwarzaniem informacji, uczeniem się.

Bez komputerów tak naprawdę nie może dziś funkcjonować żaden urząd, podmiot gospodarczy, placówka publiczna czy organizacja. W praktyce także wiele prywatnych domów, gdzie rola peceta jest bardzo wyraźnie zarysowana. Komputery zmieniły się ogromnie na przestrzeni dekad. Z urządzeń o śmiesznych z aktualnego punktu widzenia osiągach stały się czymś na kształt potężnych „kombajnów”, za pomocą których da się zrobić się w zasadzie wszystko.

To kolosalna różnica, która nie dotyczy zresztą tylko tej jednej kategorii urządzeń. Wystarczy spojrzeć na to, jak prezentują się współczesne smartfony, a jak wyglądały telefony komórkowe jeszcze kilkanaście lat temu. Trzymająca tydzień po naładowaniu bateria nie jest w stanie zrekompensować dziś potencjału smartfonów. Z komputerami sprawy mają się podobnie.

Systemy operacyjne się zmieniają – to ważne z punktu widzenia użytkowników W tej chwili mając do dyspozycji komputer, mamy do czynienia z narzędziem, które potrafi bardzo wiele, a kolejne generacje zaskakują osiągami. Zmienia się hardware, ale również software, choć niektórzy eksperci prorokują poważne zmiany w świecie systemów operacyjnych. To całkowicie jasne, że muszą one nastąpić. Główne wnioski są takie, że za jakiś czas zatrze się granica pomiędzy systemami dedykowanymi komputerom a tymi, które działają na smartfonach.

Android może w pewnym momencie stać się systemem w pełni uniwersalnym, na co wskazuje zresztą rozwijany stopniowo w nowszych wersjach „Andka” tryb desktop. Być może jedną z konsekwencji takiego stanu rzeczy będzie dalsza ewolucja komputerów w kierunku urządzeń niewielkich, lekkich i wybitnie poręcznych. Można w tym kontekście wskazać laptopy, które stają się coraz cieńsze i lżejsze. Ponieważ systemy mobilne nie potrzebują sporych i ciężkich podzespołów, aby zachwycać wydajnością, to pecetów także może to dotyczyć.

W tej sferze dzieje się sporo i naprawdę warto z uwagą śledzić kolejne doniesienia. Jedno jest pewne. Rola komputerów w domach, firmach czy urzędach jest duża i na pewno się nie zmniejszy.