Księgowość stacjonarna czy zewnętrzna

Nie ma znaczenia czy jesteśmy właścicielem dużej firmy, która zatrudnia kilkaset ludzi i ma milionowe obroty, czy może jesteśmy działalnością jednoosobową i nasze przychody są stosunkowo niewielkie. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku musimy się rozliczać z tego, co udaje nam się zarobić, a jeśli nie posiadamy w tym zakresie odpowiedniej wiedzy, to może się okazać, że będziemy potrzebowali pomocy specjalisty. Kogoś, dla kogo finanse nie mają żadnych tajemnic i kto nie tylko będzie potrafił na co dzień zarządzać naszymi finansami, ale przede wszystkim będzie miał wiedzę, aby wypełniać różnego rodzaju pisma i zeznania finansowe, które trzeba będzie rozsyłać do odpowiednich urzędów. To oznacza, że w księgowości zawsze będą potrzebni ludzie, bo bez względu na wielkość firmy, każda będzie ich potrzebowała.

Jakie mamy możliwości?

Oczywiście wiadomo, że inny zakres księgowości będzie obowiązywał w dużej firmie, a inny w przedsiębiorstwie jednoosobowym. Dlatego też, tak ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy dokładnie się zastanowili nad tym, jak ta księgowość ma wyglądać. Czy chcemy żeby księgowy miał etat w naszej firmie, spędzał w niej cały dzień pracy i działał tylko na naszą rzecz? A może nie jesteśmy w stanie zapewnić mu aż tak wiele zajęć każdego dnia, albo nie mamy możliwości zatrudnienia księgowego na etat, bo w końcu jesteśmy jednoosobową firmą i wówczas idealnym rozwiązaniem dla nas będzie skorzystanie z księgowości zewnętrznej? Im dokładniej przemyślimy jaką mamy pracę dla księgowego, jakie zadania i ile ich możemy mu zaproponować, tym większa będzie szansa, że zastosujemy takie rozwiązanie, które faktycznie się sprawdzi w naszym przypadku i dzięki któremu będziemy mogli liczyć na profesjonalną pomoc, ale jednocześnie nie będziemy musieli się martwić tym, czy w ogóle będzie nas na nią stać.

Plusy i minusy

Jak to zwykle bywa, każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony mając księgowego na etacie wiemy, że koncentruje się on tylko na naszej firmie, w każdej chwili możemy do niego podejść i porozmawiać, aby rozwiać swoje wątpliwości. Z drugiej strony musimy być przygotowani na to, że będziemy musieli takiemu księgowemu wypłacać normalną pensję i będziemy musieli mu zaproponować odpowiednie miejsce pracy, z biurkiem i komputerem. Z drugiej strony jeśli będziemy korzystać z księgowości zewnętrznej, to księgowy nie będzie tylko dla nas, ale będzie musiał się zajmować także innymi firmami, więc może się okazać, że nie zawsze będziemy mogli z nim porozmawiać od razu, gdy będziemy chcieli. Ale za to będziemy mu płacili tylko za faktycznie przepracowane godziny na rzecz naszej firmy, nie będziemy musieli go zatrudniać, ani organizować dla niego miejsca pracy. Zarówno jedno rozwiązanie, jak i drugie ma swoje plusy oraz minusy. Ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy spokojnie się nad nimi zastanowili i wybrali te, które będą dla nas najlepsze.

Istotne jest to, aby dokładnie wszystko przeanalizować, sprawdzić co bardziej się opłaci.