Lekarz, który daje nową twarz

www.krizzcode.com szczepienia

Specyficzna dziedzina chirurgii, jaką jest transplantologia, dość prężnie rozwijała się na przestrzeni lat. Lekarze podejmowali kolejne próby, podczas których zajmowali się przeszczepianiem rozmaitych organów, tkanek i komórek.

Jednym z najbardziej imponujących osiągnięć medycyny do dziś pozostaje jednak zakończony sukcesem przeszczep twarzy. Nie da się zaprzeczyć, że osoby, które musiały zmagać się z poparzeniem czy rozszczepieniem kości twarzoczaszki, nie mają okazji wieść lekkiego życia.

Takie schorzenie niesie ze sobą nie tylko konsekwencje zdrowotne. Jednocześnie często wiąże się z wykluczeniem ze społeczeństwa.

Trudno więc się dziwić, że przez wiele lat lekarze-chirurdzy dążyli do tego, by móc skutecznie podarować człowiekowi nową twarz. Początko transplantowano tylko poszczególne fragmenty.

Jednak w 2010 w Hiszpanii po raz pierwszy dokonano przeszczepu całej twarzy – nie tylko skóry, ale również podniebienia, nosa, policzków. Nie sposób pominąć informacji, że podobne dokonania mają na swoim koncie również Polscy lekarze.

Po raz pierwszy w 2013 roku dokonał tego Adam Maciejewski w szpitalu w Gliwicach.

www.tbom.pl