Po czym poznać zużycie amortyzatorów oraz sprężyn?

choroby.cywilizacja.com.pl niewidzialna wycieraczka

Amortyzatory oraz sprężyny to bardzo ważne części samochodowe, które zapewniają nam nie tylko spory komfort jazdy, ale być może przede wszystkim zwiększają nasze bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że podobnie jak w przypadku innych części powinniśmy bardzo dokładnie i regularnie kontrolować stan ich zużycia. W przeciwnym razie, spadnie nie tylko komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo nasze oraz pasażerów. To przede wszystkim dlatego, że amortyzatory i sprężyny pełnią funkcje tłumiące, jak również resorujące – ich duże zużycie może więc doprowadzić do tego, że autem będzie się znacznie trudniej jeździć, a na ostrzejszych zakrętach pojazd może być wręcz nie do opanowania.

W związku z tym zwróćmy dużą uwagę na te właśnie części samochodowe i pamiętajmy, aby regularnie o nie dbać.

Najczęściej występujące problemy z amortyzatorami i sprężynami

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów związanych ze sprężynami są po prostu ich pęknięcia. Do nich może dojść bardzo prosto, gdyż sprężyny są niezwykle narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a na dodatek także na zjawisko korozji. W jaki sposób rozpoznać pękniecie takiej sprężyny? O tym poinformuje nas charakterystyczny dźwięk stukania.

Jeśli natomiast chodzi o amortyzatory to ich największym wrogiem są nierówne, dziurawe drogi. Zużyty amortyzator to tymczasem spora niedogodność w trakcie jazdy. Warto więc pamiętać o tym, aby regularnie sprawdzać stan zużycia amortyzatorów i sprężyn, a w razie konieczności wymieniać te części samochodowe na nowe. To powinno z jednej strony poprawić komfort jazdy, ale z drugiej strony podnieść także nasze bezpieczeństwo, co jest przecież dla nas niezwykle ważne.