Smartfony, czyli era kieszonkowych komputerów

Monitoring HikVision: wysokiej klasy sprzęt do monitoringu

Nowoczesny telefon komórkowy jest lekki i poręczny, ale to tylko jego najbardziej oczywiste cechy zewnętrzne. Tak naprawdę kluczowe znaczenie dla jego działania ma to, co znajduje się w środku, a więc podzespoły. To dzięki nim smartfon jest dziś potężnym multimedialnym „kombajnem”, z którego korzystanie stanowi szansę dla każdego, kto chce cieszyć się dużymi możliwościami zamkniętymi w małym urządzeniu. A przecież wystarczy się cofnąć o kilkanaście lat wstecz, kiedy telefon służył tak naprawdę do rozmów i wysyłania SMS-ów. Funkcja aparatu fotograficznego raczkowała bardzo powoli, a jej pierwsze odsłony uznać można za nieśmiałe próby wdrożenia takich możliwości do świata telefonii komórkowej.

Obecnie mamy w czym wybierać. Na rynku globalnym śmiało poczynają sobie rozmaite przedsiębiorstwa, które zajmują się projektowaniem oraz wytwarzaniem smartfonów. To w tej chwili jedna z najbardziej prężnych branż, gdy chodzi o elektronikę użytkową. Smartfony są jednymi z najbardziej pożądanych urządzeń na świecie i w zasadzie wszędzie budzą ogromne emocje. Największe w Ameryce Północnej, Azji i w Europie.

Na rynkach dominują zdecydowanie producenci azjatyccy – w zasadzie wszyscy bez wyjątku lokują swoje siedziby właśnie w Azji. Kto wyznacza trendy, gdy chodzi o rynek smartfonów na świecie? Koreańczycy, Chińczycy i Japończycy są absolutnymi liderami w dziedzinie smartfonów. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to oni zaczęli. Choć trzeba przyznać, że bardzo duże zasługi i silną pozycję rynkową ma też amerykański koncern Apple. Modele z serii iPhone są przez wiele osób uważane za absolutny ideał na rynku smartfonów, co budzi też kontrowersje.

Nie brakuje bowiem gorących zwolenników systemu Android, który znajduje swoje miejsce na praktycznie wszystkich smartfonach poza tymi, za które odpowiadają Amerykanie z Apple. Możliwości, które każdemu użytkownikowi daje dziś smartfon są bardzo konkretne. Przede wszystkim pojawia się szansa na to, aby inwestując niewielkie pieniądze cieszyć się urządzeniem o sporych możliwościach. Średnia półka nie wypędza z kieszeni konsumentów sporych pieniędzy, a właśnie takich telefonów jest najwięcej. Są rzecz jasna flagowce, które można określić mianem kategorii premium w ramach rynku smartfonów.

Cechują je zdecydowanie lepsze osiągi (moc procesorów czy pamięci RAM), doskonalsze aparaty, większa ilość wbudowanej pamięci i rozmaite dodatkowe funkcje. Naturalnie ma to swoje przełożenie na cenę, która w odniesieniu do modeli flagowych jest odpowiednio wyższa.