Warto znaleźć dobrego księgowego

https://ewaflor.pl/ biuro rachunkowe Warszawa Wola

Z jednej strony księgowość jest taką dziedziną, w której wiele rzeczy jest zrozumiałych, bo w końcu mamy liczby i wszystko musi się tutaj zgadzać. Z drugiej strony jest wiele różnych ustaw i rozporządzeń, które nie zawsze są jasno sformułowane, a dodatkowo jeszcze co jakiś czas mogą się zmieniać. To wszystko sprawia, że musimy dokładnie wszystko przemyśleć, tak abyśmy mieli pewność, że osoba, którą zatrudnimy, aby zajmowała się naszą księgowością faktycznie będzie się na tym znała, że będziemy mogli jej zaufać i te zagadnienia nie będą miały przed nią żadnych tajemnic. Na co więc powinniśmy zwracać uwagę wybierając pracownika na stanowisko w księgowości?

Doświadczenie

Jeżeli szukamy kogoś, kto będzie u nas głównym księgowym, a więc osobą decyzyjną, wypełniającą wszystkie dokumenty do urzędów skarbowych, to musimy mieć pewność, że wybierzemy kogoś, kto posiada odpowiednie doświadczenie.

Im większa jest nasza firma, im większymi finansami obracamy, tym ważniejsze powinno być dla nas to, abyśmy zatrudnili księgowego, który działa na rynku już od wielu lat. Wówczas będziemy mieli pewność, że miał on do czynienia już z wieloma różnymi kwestiami, a to będzie oznaczało, że będzie w stanie poradzić sobie z różnymi problemami, które będą się tutaj pojawiały, zwłaszcza podczas zmian w różnych ustawach i rozporządzeniach. Warto sprawdzić jakie kursy skończył dany księgowy, czy nadal się kształci w tej dziedzinie, a także zapytać znajomych czy nie mają czasami jakiegoś sprawdzonego księgowego, którego mogliby nam z czystym sumieniem polecić. Oczywiście jeśli w naszej firmie każdego dnia pojawia się sporo faktur, które muszą być wprowadzone do systemu, a jednocześnie chcemy, żeby główny księgowy skupił się na tym co najważniejsze, to powinniśmy zatrudnić dla niego pomoc.

Tutaj nie musimy być już tak restrykcyjni.

Ktoś kto właśnie zaczyna

O ile powinniśmy zadbać o to, aby główny księgowy był specjalistą w swojej dziedzinie, o tyle warto wiedzieć, że pomocnicy księgowego nie muszą już posiadać aż tak wielkiego doświadczenia. Przy wprowadzaniu faktur, czy wykonywaniu podstawowych działań finansowych, jak wypłacanie zaliczek pracownikom, nie trzeba mieć doświadczenia. Wszystkiego można się nauczyć podczas pracy, pod czujnym okiem głównego księgowego, dlatego na to stanowisko spokojnie możemy zatrudnić kogoś, kto dopiero ukończył odpowiednie szkoły i kto zaczyna swoją ścieżkę zawodową na stanowisku księgowego.

Możliwości jest sporo, bo każdego roku wielu absolwentów kończy kierunek ekonomiczny, dający możliwość pracy w księgowości. A taka nauka poprzez działanie i to pod okiem specjalisty, z pewnością da więcej dobrego, niż nauka teorii z książki. Warto pomyśleć czy starczy nam jeden księgowy, czy powinniśmy mieć głównego księgowego, a on powinien mieć kogoś do pomocy, kto między innymi będzie zajmował się tak prostymi zadaniami, jak wprowadzanie faktur do systemu. Od tego będzie zależała organizacja pracy i to, na czym powinniśmy się skupiać podczas wyboru księgowego do własnej firmy.

Kontakt