Lekarz, który daje nową twarz
szczepienia
Specyficzna dziedzina chirurgii, jaką jest transplantologia, dość prężnie rozwijała się na przestrzeni lat. Lekarze podejmowali kolejne próby, podczas których zajmowali się przeszczepianiem rozmaitych organów, tkanek i komórek.
Jednym z najbardziej imponujących osiągnięć medycyny do dziś pozostaje jednak zakończony sukcesem przeszczep twarzy. Nie da się zaprzeczyć, że osoby, które musiały zmagać się z poparzeniem czy rozszczepieniem kości twarzoczaszki, nie mają okazji wieść lekkiego życia.
Takie schorzenie niesie ze sobą nie tylko konsekwencje zdrowotne. Jednocześnie często wiąże się z wykluczeniem ze społeczeństwa.
Trudno więc się dziwić, że przez wiele lat lekarze-chirurdzy dążyli do tego, by móc skutecznie podarować człowiekowi nową twarz. Początko transplantowano tylko poszczególne fragmenty.
Jednak w 2010 w Hiszpanii po raz pierwszy dokonano przeszczepu całej twarzy – nie tylko skóry, ale również podniebienia, nosa, policzków. Nie sposób pominąć informacji, że podobne dokonania mają na swoim koncie również Polscy lekarze.
Po raz pierwszy w 2013 roku dokonał tego Adam Maciejewski w szpitalu w Gliwicach.